blow
11 بهمن 1401 - 10:46

نگاهی به تقابل سپاهان و گل‌گهر سیرجان؛ بازگشت ژنرال به نقش‌جهان

تیم فوتبال سپاهان اصفهان در هفته هجدهم رقابت‌های لیگ برتر میزبان تیم گل‌گهر سیرجان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته هجدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز چهارشنبه 12بهمن ماه با برگزاری 4 دیدار آغاز می‌شود که در یکی از این رقابت‌ها، سپاهان اصفهان در ورزشگاه نقش‌جهان میزبان تیم گل‌گهر سیرجان است.

رقابت‌های لیگ بیست و دوم به اوج حساسیت رسیده و دوئل مدعیان قهرمانی وارد فاز تازه‌ای شده است؛ تیم‌های رده نخست تا چهارم جدول تنها 5 امتیاز فاصله دارند و همین نزدیکی امتیازات مدعی باعث شده تا بازی‌های پیش‌رو از حساسیت دو چندانی برخوردار باشد و با رد و بدل شدن هر امتیاز، جایگاه تیم‌ها دستخوش تغییر شود.

هفته هجدهم رقابت‌های لیگ برتر از فردا آغاز خواهد شد و سپاهان در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته میزبان تیم گل‌گهر سیرجان است؛ دیداری نفس‌گیر و حساس که کسب پیروزی در آن برای هر دو تیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نتیجه آن علاوه بر سپاهان و گل‌گهر، برای سایر مدعیان به ویژه پرسپولیس و استقلال حائز اهمیت است و می‌تواند صدرنشین لیگ را تغییر دهد.

این دیدار در شرایطی برگزار می‌شود که سپاهان هفته گذشته با نتیجه یک بر صفر از سد نساجی گذشت و با توجه به شکست پرسپولیس مقابل فولاد، فاصله‌اش را با صدر جدول به 2 امتیاز رسید. سپاهانی‌ها درحالی آماده بازی فردا می‌شوند که می‌دانند در صورت پیروزی مقابل گل‌گهر و اندکی خوش اقبالی در نتیجه بازی پرسپولیس_آلومینیوم اراک می‌توانند به صدر جدول برسند. سپاهان در 17 بازی قبلی خود 9 برد، 6 تساوی و 2 شکست به دست آورده و با اندوختن 33 امتیاز در رده دوم جدول ایستاده است.

در آن سو گل‌گهری‌ها درحالی راهی اصفهان شده‌اند که هفته گذشته مقابل مس رفسنجان با تساوی 2_2 متوقف شد تا بهترین فرصت ممکن برای فاصله گرفتن از استقلال را از دست بدهد. گل‌گهری‌ها می‌دانند که با توجه به نتیجه بازی تیم‌های مس کرمان_استقلال، برای حفظ و بهبود جایگاه‌شان در جدول باید از سد سپاهان عبور کنند. شاگردان قلعه‌نویی در 17 هفته گذشته 8 برد، 6 تساوی و 3 شکست به دست آورده و با کسب 30 امتیاز در رده سوم جدول ایستاده است.

تقابل سپاهان و گل‌گهر بدون شک حساس‌ترین بازی هفته هجدهم است؛ زردپوشان اصفهانی تنها 2 امتیاز با صدر جدول فاصله دارند و با در نظر گرفتن نتیجه بازی تیم‌های پرسپولس و آلومینیوم اراک، می‌توانند در صورت پیروزی در بازی فردا، به صدر جدول باز گردند. از طرف دیگر فاصله 3 امتیازی تیم‌های سپاهان و گل‌گهر نتیجه بازی فردا را برای هر دو تیم به اوج حساسیت رسانده است. علاوه بر این سابقه مربیگری قلعه‌نویی در سپاهان و رویارویی ژنرال و برخی از بازیکنان قدیمی سپاهان با تیم سابق‌شان باعث شده تا مسابقه فردا تبدیل به حساس‌ترین بازی هفته شود.

تقابل سپاهان و گل‌گهر سیرجان را می‌توان ابتدای پیچ خطرناک لیگ برای زردپوشان دانست. سپاهان در هفته‌های نوزدهم تا بیست و سوم، 5 بازی سنگین مقابل تیم‌های فولاد خوزستان، ذوب‌آهن، آلومینیوم اراک، هوادار و پرسپولیس در پیش دارد و همین امر لزوم کسب برد و اندوختن هر 3 امتیاز بازی فردا را مشخص می‌سازد. سپاهانی‌ها اگر به دنبال بازگشت به صدر جدول هستند، جدول فرصت کوچک‌ترین اشتباهی را ندارند و همین امر، می‌تواند کار را برای آنها تا حد زیادی سخت کند، اما تیم مورایس نشان‌ داده که به سادگی به تیمی باج نخواهد داد.

سپاهان در بهترین فرم ممکن به مصاف گل‌گهر خواهد رفت؛ زردپوشان اصفهانی در طول هفته‌های گذشته به ثبات تاکتیکی خوبی دست پیدا کرده‌اند و با تفکرات مورایس به هماهنگی کامل رسیده‌اند. از طرف دیگر سپاهان در خطوط مختلف به ویژه خط حمله و میانی بازیکنان باکیفیت زیادی در اختیار دارند و دست مورایس برای چیدن ترکیب دلخواهش باز است. سپاهان تیمی است که در هنگام حمله، از نظم تاکتیکی و تکنیکی خوبی برخوردار بوده و در فاز هجومی بازیکنان زهردار و خلاقی در اختیار دارد.

تیم مورایس در بسیاری از پارامترهای هجومی از جمله شوت از راه دور، نبردهای هوایی و نرخ بهره‌وری از ضربات ایستگاهی از سرآمدترین تیم‌های لیگ محسوب می‌شود و هماهنگی بالا و حضور پرتعداد در هنگام حمله، سپاهان را تبدیل به یکی از خطرناک‌ترین تیم‌های لیگ در فاز هجومی نموده است. سپاهان در فاز دفاعی شرایط آرمانی داشته و مدافعان این تیم از آمادگی بالایی برخوردار هستند.اگرچه زردپوشان اصفهانی در پنجره نقل و انتقالاتی نیم‌فصل مهره‌های با کیفیت زیادی از جمله رشید مظاهری، رناتو داسیلویرا، محمد نژادمهدی و محمدرضا حسینی را از دست داده‌اند اما با اضافه شدن سیاووش یزدانی و جضور ستاره‌هایی مثل دانشگر، زکی‌پور، رضاییان، نورافکن، احمدزاده، مغانلو، ریگی، نیازمند و کریمی همچنان یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های لیگ به شمار می‌آیند و می‌توانند هر تیمی را در خانه زمین‌گیر کنند.

در آن سو گل‌گهر سیرجان تیم قدرتمندی است که فوتبال سرعتی و هجومی را ارائه می‌کند. گل‌گهری‌ها در خط میانی و حمله خود از بازیکنان با کیفیتی مانند خدابنده‌لو، محمدرضا حسینی،رضا شکاری، یونس شاکری کی‌روش استنلی، امین قاسمی‌نژاد، مهدی تیکدری و مرتضی تبریزی بهره برده و خط حمله زهردار و خطرناکی دارند که می‌توانند دفاع سپاهان را آزار دهند. نقطه قوت گل‌گهر بهره‌گیری از بازیکنان سرعتی و شوت‌زن است. در فاز دفاعی اما گل‌گهر آسیب‌پذیر بوده و خط دفاعی پر اشتباهی دارد که می‌تواند برای سپاهانی‌ها دلخواه به نظر برسد.

آنچه که مشخص است دیدار سپاهان و گل‌گهر را می‌توان از جذاب‌ترین بازی‌های هفته هجدهم قلمداد کرد. نقاط ضعف و قدرت مشترک در هر 2 تیم در کنار حضور بازیکنان با کیفیت و بازگشت تماشاگران به نقش‌جهان نوید دهنده یک دیدار تماشایی و پر برخورد است و باید دید اتفاقات فوتبالی به سود کدام تیم رقم می‌خورد.

بهترین گلزنان 2 تیم:

رامین رضاییان، شهریار مغانلو، امید نورافکن و رضا شکاری با 4 گل، بهترین گلزنان سپاهان و گل‌گهر سیرجان هستند.

محرومان و مصدومان:

هر 2 تیم برای این دیدار بازیکن محروم و یا مصدومی ندارند و با ترکیب کامل در بازی فردا حاضر خواهند شد

اتفاق ویژه:

تقابل قلعه‌نویی و محمدرضا حسینی با تیم سابق‌شان در کنار بازگشت تماشاگران به ورزشگاه از جذابیت‌های بازی فردا خواهد بود.

ترکیب احتمالی سپاهان:

پیام نیازمند، نیلسون جونیور، محمد دانشگر، رامین رضائیان، میلاد زکی‌پور، مسعود ریگی، امید نورافکن، محمد کریمی، فرشاد احمدزاده، محمد علی‌نژاد و شهریار مغانلو

سرمربی: مورایس

ترکیب احتمالی گل‌گهر سیرجان:

محسن فروزان، علیرضا آرتا، مهران گلزاری، مهدی تیکدری‌، امیر جعفری، محمد خدابنده‌لو، امین پورعلی، اریک بایناما، محمدرضا حسینی، امین قاسمی‌نژاد و مرتضی تبریزی

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

آمار رویارویی‌های دو تیم سپاهان و گل‌گهر سیرجان در ادوار مختلف لیگ برتر به شرح زیر است:

فصل نوزدهم:

گل‌گهر صفر- سپاهان 2

گل‌ها: سجاد شهباززاده، علی قربانی

سپاهان 2- گل‌گهر صفر

گل‌ها: محمدرضا حسینی، محمد کریمی

فصل بیستم:

گل‌گهر 3- سپاهان یک

گل‌ها: سعید صادقی، گادوین منشا، یونس شاکری (گل‌گهر)،محمدرضا حسینی(سپاهان)

سپاهان یک- گل‌گهر صفر

گل‌ها: سجاد شهباززاده

فصل بیست و یکم:

گل‌گهر 4- سپاهان 2( نتیجه این دیدار توسط کمیته انضباطی 3 بر صفر به سود سپاهان اعلام شد)

گل‌ها: سهرابیان، تیکدری(2 گل) سعید صادقی(گل‌گهر)، دانیال اسماعیلی‌فر(2 گل، سپاهان)

سپاهان صفر- گل‌گهر صفر

فصل بیست و دوم:

گل‌گهر 2_سپاهان 2

گل‌ها: زکی‌پور(2 گل)(سپاهان)، رناتو داسیلویرا(گل به خودی) علیزاده( گل‌گهر)

برنامه سایر بازی‌های هفته هجدهم لیگ برتر به این شرح است:

چهارشنبه 12 بهمن

پرسپولیس_آلومینیوم اراک

تراکتور_فولاد

ملوان_نساجی مازندران

پنجشنبه 13 بهمن ماه

پیکان_نفت مسجدسلیمان

مس رفسنجان_ذوب‌آهن

مس کرمان_استقلال

صنعت نفت آبادان_هوادار

انتهای پیام/170/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1009337